Co je to 

osteoartróza

Základní informace o osteoartróze

Osteoartróza je skupina degenerativních onemocnění, u kterých dochází k úbytku chrupavky v důsledku jejího opotřebení. Úbytek chrupavky následně způsobuje i poškození kosti. Osteoartróza se týká velkých (koleno, kyčel, ramenní kloub) i malých kloubů (klouby ruky a chodidla). Osteoartrózou trpí v České republice 40 % lidí ve věku nad 65 let.  U lidí nad 80 let má problém s osteoartrózou některého kloubu skoro každý.

Osteoartróza nebo osteoartritida?

Art(h)róza, osteoart(h)róza nebo také  osteoart(h)ritida. Co je správně? Podle Mezinárodní klasifikace nemocí jde o synonyma.

Osteoartróza je souhrnný název pro více než 100 různých stavů, které mají společné opotřebení a poškození velkých i malých kloubů, které způsobuje. Výraz osteoartróza vystihuje nejpřesněji fakt, že jde nejen o onemocnění kloubu, ale i přilehlé kosti.

Laická veřejnost používá výraz artróza, který však není úplný, neboť vyjadřuje jen onemocnění kloubu.

Označení osteoartritida (osteoarthritis) se do češtiny dostalo z anglosaské literatury a jeho použití v češtině je nepřesné, protože zánět kloubů (artritida) není vždy při osteoartróze přítomen a vzniká v kloubu postiženém osteoartrózou až druhotně.

Tři stupně postižení kloubu

  • V případě mírné osteoartrózy pociťuje pacient diskomfort v kolenním (nebo jiném) kloubu. Povrch chrupavky se začíná poškozovat a může docházet k rozvoji kostních výrůstků (osteofytů) na hraně kloubu.
  • U střední  osteoartrózy pociťuje pacient bolest, jak v pohybu, tak i v klidu. Změny v kloubu jsou mnohem patrnější. Povrch chrupavky mezi kostmi začíná erodovat, tím se zužuje mezera mezi stehenní a holenní kostí.  Osteoartróza postihuje často také subchondrální kost, která je přímo pod chrupavkou. Osteofyty se stávají větší a častější.
  • V případě závažné osteoartrózy je koleno bolestivé a zanícené, pohyblivost, denní aktivity a kvalita života jsou těžce postiženy! Kloubní prostor se natolik zúží, že způsobí závažnou destrukci chrupavky, Synoviální tekutina ubývá, tím se zvyšuje tření a bolesti při pohybu. Kost se otírá o kost, nikoliv o chrupavku!

Příznaky osteoartrózy

R

Bolest

Kloub při námaze, na počátku pohybu nebo během pohybu bolí. 

R

Omezení hybnosti

Už s kloubem nedokážete to, co dříve. Má menší rozsah pohybu.

R

Deformity kloubů

Obzvláště na malých kloubech, například prstech u ruky, vidíte zřetelné deformity kloubů.  

R

Ztuhlost kloubu

Kloub je ztuhlý po delší době nečinnosti, například po nočním odpočinlu trvá 15-30 minut, než kloub „rozhýbete“.

R

Kloub "vrže"

Při pohybu vydává kloub zvuky, vrže nebo křupá.                                

R

Svalová slabost

V okolí bolestivého kloubu jsou svaly slabé a atrofované.

Moderní možnosti léčby

j

Injekční léčba kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v kloubním mazu, jenž vyplňuje kloubní štěrbinu. Chybějící  kyselinu hyaluronovou lze kloubu dodat. Tím nejúčinnějším způsobem je injekční podání.

Biologická léčba krevní plasmou

Z Vaší vlastní krve může být vyroben lék na Vaši artrózu a další onemocnění pohybového aparátu a to přímo v ordinaci Vašeho ortopeda!